13

Ten rodzaj nowotworu jest jednym z najczęściej występujących na świecie, a także jednym z najłatwiejszych do zdiagnozowania. Co więcej, wskaźniki wyleczenia są wysokie, jeśli jest wcześnie wykryty.

Przyczyny raka jelita grubego

Główne czynniki ryzyka związane z tą chorobą są następujące:

  • Wiek: Większość przypadków raka jelita grubego dotyczy osób w wieku od 65 do 75 lat, a osoby w wieku od 50 do 65 lat uważane są za pośrednie ryzyko. Przypadki zdiagnozowane przed 35-40 rokiem życia wynikają najczęściej z genetycznej predyspozycji do choroby.
  • Dieta: Rak jelita grubego wydaje się być związany z dietami o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości błonnika. Obecnie prowadzone są liczne badania w tym zakresie.
  • Dziedziczność: Genetyka odgrywa ważną rolę w przypadku raka jelita grubego, ponieważ istnieje możliwość, że może on być dziedziczony i predysponować daną osobę do zachorowania. Można to jednak wykryć i wcześnie leczyć nowotwór.
  • Historia medyczna: Wykazano, że osoby, które mają lub miały polipy (łagodne narośla) okrężnicy lub odbytnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego (choroba zapalna jelit), rak piersi, macicy lub jajników są bardziej predysponowane do zachorowania.
  • Krewni pierwszego lub drugiego stopnia, którzy również chorowali na raka jelita grubego.
  • Styl życia: Istnieją pewne czynniki stylu życia, które predysponują do zachorowania na raka jelita grubego, takie jak otyłość, siedzący tryb życia, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu.
  • Osoby z chorobami zapalnymi jelit, takimi jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna, mają zwiększone ryzyko rozwoju choroby.

Diagnoza

Rak jelita grubego może być zdiagnozowany zanim osoba ma jakiekolwiek objawy, a nawet zanim polipy rozwiną się w raka.

Najbardziej wiarygodnym badaniem przesiewowym jest test na krew utajoną w kale, który stwierdza, czy krew jest obecna, czy nie. Pacjent sporządza próbkę w domu i dostarcza ją do swojego ośrodka zdrowia w celu analizy i interpretacji przez specjalistę. Badanie to zaleca się, co do zasady, co dwa lata od 50 roku życia.

Jeśli jest on pozytywny, wykonuje się wówczas kolonoskopię, aby sprawdzić źródło krwawienia. Badanie to służy do jednoczesnego wykrywania i usuwania polipów, aby zapobiec rozwojowi nowotworu, a w razie potrzeby jego złośliwości. Przeczytaj, co jeszcze warto wiedzieć o tym zabiegu: https://targizdrowia.pl/kolonoskopia-co-warto-wiedziec-o-tym-zabiegu

Gdy istnieje podejrzenie, że w jelicie grubym może znajdować się zmiana chorobowa, lekarz musi zebrać wywiad, przeprowadzić badanie fizykalne i cyfrowe badanie rektalne. Do wykrywania raka jelita grubego stosuje się kilka technik: