Higiena intymna: o jakich zasadach warto pamiętać?

Higiena intymna często traktowana jest jako wstydliwy temat. Szkoda, bo drobne błędy popełniane każdego dnia mogą stać się przyczyną uciążliwych infekcji oraz poważnych problemów ze zdrowiem. O jakich zasadach warto pamiętać? Jak dbać o intymne części ciała? Oto kilka zasad, o których każda z nas powinna pamiętać.
Anatomia sprawia, że my, kobiety, na infekcje intymne jesteśmy narażone w znacznie większym stopniu, niż mężczyźni. By uchronić się przed poważnymi dolegliwościami, powinnyśmy zadbać o swe zdrowie możliwie jak najlepiej. Ważne jest tu regularne mycie, warto jednak ograniczyć się do 1-2 zabiegów tego typu na dzień. Dlaczego? Bo, paradoksalnie, zbyt częste mycie intymnych części ciała może przyczynić się do wypłukania dobroczynnych bakterii Lactobacillus. Są one odpowiedzialne za wytwarzanie odpowiednich ilości kwasu mlekowego oraz za utrzymanie kwaśnego odczynu pochwy. To dzięki ich działalności chorobotwórcze ustroje nie mają szans na zagnieżdżenie się w pochwie, a ich rozwój jest regularnie hamowany. Najlepszym rozwiązaniem jest kąpiel pod prysznicem. Jeśli korzystamy z wanny, warto kontrolować czas tak, by kąpiel taka nie przekroczyła 15 minut. W przypadku higieny intymnej warto też zrezygnować ze stosowania gąbek czy rękawic do kąpieli. Dlaczego? Bo mogą się na nich znajdować drobnoustroje, przez co zabieg higieniczny przyniesie nam więcej szkody, niż pożytku. Ważny jest też staranny dobór kosmetyków, z jakich korzystamy w trakcie kąpieli. Mycie intymnych części ciała tradycyjnym mydłem lub żelem do kąpieli to spore zagrożenie dla naturalnego pH pochwy. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tych preparatów, które powstają z myślą o zapewnieniu nam możliwie jak najskuteczniejszej ochrony przed bakteriami, których nadmiar bywa przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem.
O higienie intymnej należy pamiętać każdego dnia, warto jednak zaznaczyć, iż porą wyjątkowo ważną staje się tu czas miesiączki. W tym czasie należy pamiętać nie tylko o zachowaniu czystości, ale i o regularnej zmianie podpasek u tamponów (tu zalecane jest zmienianie tamponu co 4 godziny). W trakcie menstruacji regularne mycie się staje się równie ważne, gdyż przez otwartą szyjkę macicy bakterie mogą się przedostać znacznie szybciej, niż po zakończeniu miesiączki.