Jak rozpoznać autyzm dziecięcy?

Autyzm jest zaburzeniem, które wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Jego przyczyna jest wciąż nieznana, istnieją teorie genetyczne, neurobiologiczne, a nawet psychologiczne, co wynika z trudności osób autystycznych w relacjach społecznych. Wiadomo jednak, że sposób w jaki rodzice wychowują dzieci nie może być przyczyną tego zaburzenia. Autyzm można zacząć rozpoznawać od 18 miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna wykazywać jego pierwsze oznaki, mimo to diagnozę można postawić dopiero po przekroczeniu przez dziecko dwóch lat.
1. Objawy autyzmu pojawiają się między 18 a 36 miesiącem życia, a pierwszym sygnałem jest to, że dziecko zdaje się ignorować ludzi: nie podnosi rąk, by wyjąć je z łóżeczka, nie uśmiecha się na widok rodziców, nie chodzi ani nie biega za nikim.
2. Dzieci autystyczne nie utrzymują kontaktu wzrokowego z ludźmi i nie patrzą na to, co robią ludzie. Nie wskazują też palcami na to, że czegoś chcą, a gdy się przewrócą, nie szukają pomocy. Kiedy dziecko autystyczne patrzy na ciebie, jego wzrok jest taki, jakby nie miało nic przed sobą.
Zajrzyj również na http://www.brzdace.pl, gdzie znajdziesz kompleksowe informacje o chorobach i wychowywaniu dzieci.
3. Dzieci autystyczne od 36 miesiąca życia mają bardziej zauważalne trudności w relacjach z innymi. Często zdarza się, że nie chcą się bawić z innymi dziećmi i wolą być same. Podobnie nie wiedzą, jak prawidłowo bawić się zabawkami, ponieważ nie używają ich tak, jak powinno się ich używać, woląc zamiast tego podnosić je i ustawiać w rzędzie lub kręcić nimi dookoła. Dlatego również bardzo przydatna jest wiedza o tym, jak wybierać zabawki dla dzieci autystycznych.
4. Zachowanie dzieci autystycznych często daje wiele sygnałów. Na przykład dzieci autystyczne często skaczą, klapią rękami, huśtają się, mają napady złości i przywiązują się do pewnych rzeczy.
5. Nauka języka dla dzieci z autyzmem stanowi problem. Mogą nauczyć się wypowiadać jakieś słowo, a po kilku dniach już go nie pamiętają. Dzieci autystyczne nie naśladują też głosem, czasem wypowiadają jakieś słowo w powtórzeniach, ale bez angażowania go w prawidłowe znaczenie. Jeśli chodzi o język, to jeśli 12-miesięczne dziecko nie gaworzy lub 24-miesięczne nie tworzy pełnych zdań, jest to znaczący sygnał ostrzegawczy obecności tego zaburzenia.
6. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma któryś z tych objawów, najlepiej zabierz je do neurologa na dokładne badania. Istnieje wiele przypadków dzieci autystycznych, które zdiagnozowane w porę i przy pomocy terapii wykazują znaczne postępy.