4

Obecnie nie ma lekarstwa na bielactwo, ale w Stanach Zjednoczonych zatwierdzono pierwsze leczenie miejscowe, które zmniejsza białawe plamy na skórze nawet o 75% u niektórych pacjentów. Bielactwo nabyte nie jest ani poważne, ani zaraźliwe, ale powoduje białawe plamy na skórze, które mogą mieć negatywny wpływ na osobę dotkniętą chorobą.

Na tę chorobę cierpi 2% populacji. Większość pacjentów dostrzega symptomy przed 40 rokiem życia, a od 20% do 30% przypadków rozpoczyna się w dzieciństwie. Obecnie nie ma lekarstwa na bielactwo, choć w ostatnich latach dokonano dużego postępu w leczeniu. Amerykańska FDA zatwierdziła pierwszy lek miejscowy na bielactwo: ruxolitinib.

Czym jest bielactwo nabyte?

Bielactwo nabyte to dziedziczna choroba skóry, w której układ odpornościowy niszczy melanocyty w skórze (komórki barwnikowe), powodując pojawienie się na skórze białawych plam. Istnieje kilka rodzajów:

  • Bielactwo segmentowe. Jest najrzadziej spotykane i dotyczy tylko jednego obszaru ciała od najmłodszych lat.
  • Bielactwo niesegmentowe. Może pojawić się w każdym wieku, a jego nazwa zmienia się w zależności od lokalizacji na skórze.

Bielactwo jest chorobą całkowicie łagodną, jednak często ma negatywny wpływ na osobę dotkniętą chorobą ze względu an estetykę. Ponadto bielactwo często towarzyszy innym chorobom autoimmunologicznym, takim jak zapalenie tarczycy Hashimoto czy niedoczynność immunologiczna. O tych chorobach przeczytasz w https://targizdrowia.pl

RUXOLITINIB – LEK, KTÓRY MOŻE WYLECZYĆ BIELACTWO

Obecnie nie ma lekarstwa na bielactwo. Jednym z najbardziej obiecujących leków jest ruxolitinib (inhibitor cytokin zapalnych), pierwszy lek do miejscowego leczenia bielactwa.

Amerykańska FDA jako pierwsza zatwierdziła ruksolitinib do leczenia niesegmentalnego bielactwa u pacjentów w wieku 12 lat i starszych. Zatwierdzenie leku w USA nastąpiło na podstawie wyników podwójnego badania klinicznego. W ciągu 24 tygodni 30% pacjentów, którzy stosowali leczenie dwa razy dziennie, osiągnęło poprawę o 75%; a do 40% określiło swoje bielactwo jako mniej zauważalne.

WSKAZÓWKI POMAGAJĄCE KONTROLOWAĆ BIELACTWO

  • Codzienne opalanie, przez około dziesięć minut i zawsze w godzinach o niskiej intensywności, może być zalecane w niektórych przypadkach.
  • Spożywanie pokarmów bogatych w karoteny przyczynia się do produkcji melaniny: marchew, zielone warzywa liściaste, dynia, brzoskwinie, morele, wiśnie, melon itp.
  • Nie zapominaj o stosowaniu filtra UV o wysokiej intensywności.