Związki dbające o Twoje zdrowie

Człowiek to istota stadna. W towarzystwie innych ludzi czuje się najlepiej. Rodzina i przyjaciele dają mu nie tylko radość, ale też przyczyniają się do zachowania [b]zdrowia[/b] na lepszym poziomie niż u osób samotnych.
Takie wnioski ze swych obserwacji wysuwają nie tylko psychologowie, ale i [b]lekarze[/b] innych specjalności. Dobre relacje społeczne są jednym z elementów [b]zdrowia psychicznego[/b]. Brak tych relacji natomiast, a zatem i brak wsparcia ze strony bliskich osób, może prowadzić do potęgowania stresu oraz rozwijania się chorób psychosomatycznych.
Zdrowe partnerstwo
Badania nad związkiem relacji międzyludzkich ze zdrowiem prowadziło, i nadal prowadzi, wielu lekarzy. Między innymi byli to specjaliści z zakresu kardiologii z American College of Cardiology. Wykazali oni, że osoby w związku małżeńskim cechuje obniżone o 12 proc. Ryzyko przedwczesnej śmierci.
Choć istota tej korelacji nie jest do końca wyjaśniona, ‘posiadanie’ bliskiej osoby, która zapewnia wartościujące i emocjonalne wsparcie, oraz na co dzień obserwuje nasze zdrowie, zapewnia wymierne korzyści.
Bliska osoba, rozumiejąca nasze problemy i obawy, daje możliwość wyrzucenia z siebie tych niepokojów. Takie otwarcie zazwyczaj koi stres. Mniej stresu oznacza zdrowszy sen i chłodniejszą głowę, która przekłada się na jakość pracy i lepsze kontakty interpersonalne. Także z bliskimi. Koło się zamyka – można by rzec.
Bliscy zapewniają również wsparcie instrumentalne. Zaczynając od dzielenia codziennych obowiązków, a kończąc na wezwaniu pogotowia o drugiej w nocy, gdy pojawia się kłujący ból w klatce piersiowej.
Taki udany i satysfakcjonujący związek, niezależnie czy jest potwierdzony papierkiem, czy nie, nabiera szczególnego znaczenia u osób po 50. roku życia, u których problemy ze zdrowiem zdecydowanie się nasilają.
Częste zmęczenie ogranicza ilość spotkań z przyjaciółmi, dzieci dorastają i przenoszą się na swoje, a my zostajemy ze swym partnerem lub małżonkiem na dobre i na złe. Szukając tak potrzebnego wsparcia oraz samemu go udzielając.
Grupy wsparcia w trosce o zdrowie psychiczne
Pomoc w walce o zdrowie psychiczne mogą zapewnić nie tylko bliscy i przyjaciele. Pomocą mogą okazać się osoby nieznajome, wręcz anonimowe, lecz niosące podobny bagaż doświadczeń.
Są chwile w życiu człowieka, gdy najbliższa rodzina i znajomi nie potrafią zrozumieć naszych problemów. Nie potrafią postawić się w naszej sytuacji. W bliższej lub dalszej społeczności znajdą się jednak osoby przeżywające podobne problemy: śmierć bliskiej osoby, utrata dziecka, alkoholizm lub inne uzależnienia.
Ci którzy poradzili sobie z problemem często garną się do pomocy innym. Z jednej strony czują satysfakcję z emocjonalnej siły, którą mogą przekazać potrzebującym. Z drugiej natomiast, każdy sukces kolejnej osoby to ich własny sukces, i kolejny stopień w godzeniu się z rzeczywistością.