Czy należy leczyć zęby mleczne z próchnicą?

6

Zabieranie naszych dzieci do stomatologa dziecięcego jest czymś, co powinniśmy robić od pierwszych miesięcy życia, ponieważ w ten sposób oswajają się one z tymi specjalistami i ich środowiskiem. Dzięki temu nie tylko zagwarantujemy im właściwy stan zdrowia jamy ustnej, ale także sprawimy, że unormują te wizyty i stracą strach przed pójściem do dentysty. Przy tej okazji pokazujemy, jak odróżnić niektóre objawy próchnicy u dzieci i odpowiadamy na jedną z najczęstszych wątpliwości rodziców: czy należy leczyć zęby mleczne, czy też czekać na zęby stałe?

Wykrywanie próchnicy zębów u dzieci

Aby wykryć próchnicę u dzieci, musimy być bardzo czujni w kwestii higieny zębów naszych pociech. Nawet jeśli są coraz starsze i chcą same myć zęby, musimy sprawdzić, czy nie pozostawiły żadnego obszaru brudnego.

Podczas badania zębów naszych dzieci pod kątem ewentualnej próchnicy należy:

  • Powinniśmy dobrze obejrzeć i oczyścić zęby trzonowe, ponieważ to one są najbardziej eksploatowane i jako pierwsze wykazują oznaki próchnicy.
  • Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wszelkie zęby, na których widać przebarwienia lub plamy, a także te, w których widzimy, że doszło do złamania.
  • Innymi oznakami, że nasze dzieci mają próchnicę mogą być bóle zębów, bolące policzki, opuchnięte lub krwawiące dziąsła….
  • Gdy rodzice zauważą któryś z tych objawów możliwej próchnicy u swoich dzieci, konieczne będzie umówienie się na wizytę u stomatologa dziecięcego, aby mógł on ocenić problem i zaproponować odpowiednie leczenie.

Dzieci z próchnicą w zębach mlecznych

Wielu rodziców uważa, że zęby mleczne nie wymagają uwagi, ponieważ nie są to zęby stałe. Istnieje jednak zasadniczy powód, dla którego dentyści dziecięcy zalecają rutynowe wizyty i w razie potrzeby leczenie: ubytki, uderzenia lub ogólnie zła pielęgnacja zębów mlecznych mają wpływ na wzrost zębów stałych. Zatem ubytek w zębie mlecznym może przejść na ząb stały, a tym samym spowodować jego nieprawidłowy wzrost, jak również wywołać infekcję.

Podobnie stomatolodzy dziecięcy zalecają leczenie (w przypadku wystąpienia powikłań) zębów mlecznych, aby zapobiec ich wypadaniu i pozostawieniu zbyt dużej przestrzeni dla zębów stałych. W rzeczywistości zęby mleczne są przewodnikiem dla zębów stałych, a bez niego zęby dorosłe mogą rosnąć w różnych kierunkach i nie zajmować swojej właściwej przestrzeni.

Innymi konsekwencjami nieleczenia zębów mlecznych są przebarwienia na zębach stałych, infekcje lub złe umocowanie zębów stałych; sytuacja ta może ostatecznie doprowadzić do bardziej rozległych i kosztownych zabiegów.

Więcej porad ukierunkowanych na dzieci, pediatrię i ciążę znajdziesz w http://www.brzdace.pl