Psychiatra dziecięcy: kiedy jest konieczna wizyta?

6

Psychiatra dziecięcy: kiedy jest konieczna wizyta?

Psychiatria dziecięca to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem zaburzeń psychicznych u dzieci. Jej celem jest diagnoza, leczenie i rehabilitacja dzieci cierpiących na psychopatologię, aby mogły się usamodzielnić i lepiej zintegrować ze swoim środowiskiem. W rzeczywistości psychiatrzy dziecięcy są dedykowani do leczenia poważnych zaburzeń rozwojowych, takich jak depresja i lęk dziecięcy, anoreksja, bulimia i fobie. Leczą także ciężkie ADHD, uzależnienia, schizofrenię, zaburzenia psychotyczne, chorobę dwubiegunową i inne problemy neurokognitywne.

W przeciwieństwie do innych specjalistów, psychiatrzy w celu złagodzenia objawów u dzieci najczęściej stawiają na leczenie farmakologiczne, choć uciekają się również do stosowania psychoterapii. Dlatego należy zgłosić się do psychiatry, jeśli zauważymy, że dziecko ma uporczywe objawy, które zakłócają jego rozwój, naukę lub integrację ze środowiskiem. Rozwinięcie tego tematu znajdziesz w linku: https://psychiatryczny.pl/kiedy-nalezy-udac-sie-z-dzieckiem-do-psychiatry

Psycholog dziecięcy: kiedy należy skonsultować się z psychologiem dziecięcym?

Psychologia dziecięca to nauka badająca zachowanie dzieci. Zasadniczo bada przyczyny leżące u podstaw zachowań dzieci, a także mechanizmy leżące u podstaw funkcjonowania umysłu dziecka. Podobnie jak psychiatrzy, psychologowie dziecięcy również diagnozują, leczą i rehabilitują dzieci z zaburzeniami psychicznymi, a także dzieci, które mają trudności z przystosowaniem się do środowiska. Jednak w odróżnieniu od psychiatrów dziecięcych, psychologowie dziecięcy skupiają się również na zapobieganiu problemom rozwojowym i problemom w nauce, a także na stymulowaniu zdolności i potencjału dzieci. Zazwyczaj psychologowie dziecięcy nie uciekają się do terapii farmakologicznej w celu złagodzenia objawów, ale do różnych technik psychoterapeutycznych, które różnią się w zależności od nurtu psychologicznego stosowanego przez specjalistę.

Psychopedagogika dziecięca: co to jest?

Psychopedagogika to dyscyplina poświęcona badaniu uczenia się ludzi w każdym wieku. Zasadniczo jest zorientowana na rozwiązywanie problemów związanych z uczeniem się dzieci i młodzieży oraz wzmacnianiem zdolności poznawczych. W rzeczywistości psychologowie edukacyjni skupiają się na identyfikacji, diagnozowaniu i leczeniu problemów z uczeniem się, jednocześnie stymulując i rozwijając umiejętności poznawcze. Zajmują się również rehabilitacją niektórych zaburzeń dziecięcych związanych z nauką, takich jak zaburzenia językowe, niektóre zaburzenia myślenia oraz problemy rozwojowe, m.in. upośledzenie umysłowe czy autyzm dziecięcy.